Home Punjab ਟਰੱਕ ਯੂਨੀਅਨ ਫਰੀਦਕੋਟ ਵਿੱਚ ਵੱਡਾ ਘਪਲਾ ਬੇ-ਨਕਾਬ ! ਕਥਿਤ ਦੋਸ਼ੀ ਕਿੱਕੀ ਢਿੱਲੋਂ...

ਟਰੱਕ ਯੂਨੀਅਨ ਫਰੀਦਕੋਟ ਵਿੱਚ ਵੱਡਾ ਘਪਲਾ ਬੇ-ਨਕਾਬ ! ਕਥਿਤ ਦੋਸ਼ੀ ਕਿੱਕੀ ਢਿੱਲੋਂ ਦੇ ਬੰਦੇ-ਬਲਵਿੰਦਰ ਸਿੰਘ ‘ਬਿੱਲੂ’ (ਟਰੱਕ ਉਪਰੇਟਰ)

309141
SHARE
*ਮੁੱਖ ਮੰਤਰੀ, ਡੀ.ਜੀ.ਪੀ ਪੰਜਾਬ, ਏ.ਡੀ.ਜੀ.ਪੀ.ਵਿਜੀਲੈਂਸ, ਕਮਿਸ਼ਨਰ ਫਰੀਦਕੋਟ ਡਵੀਜਨ, ਡਿਪਟੀ ਕਮਿਸ਼ਨਰ ਫਰੀਦਕੋਟ ਅਤੇ ਐਸ.ਐਸ.ਪੀ. ਫਰੀਦਕੋਟ ਨੂੰ ਵੀ ਭੇਜ ਚੁੱਕੇ ਹਨ ਦਰਖਾਸਤਾਂ, ਨਹੀਂ ਹੋਈ ਕੋਈ ਕਾਰਵਾਈ
                       ਫਰੀਦਕੋਟ ਤੋਂ BB1INDIA ਬਿਉਰੋ ਰਿਪੋਰਟ-

ਫਰੀਦਕੋਟ ਦੀ ਟਰੱਕ ਯੂਨੀਅਨ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਕਥਿਤ ਵੱਡਾ ਘਪਲਾ ਪ੍ਰਕਾਸ਼ ਚ’ ਆਇਆ ਹੈ ਇਸ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿੰਦਿਆਂ ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਟਰੱਕ ਉਪਰੇਟਰਾਂ ਨੇ ਦੱਸਿਆ ਕਿ 2015 ਤੋਂ 2017 ਤੱਕ ਦੇ ਤਿੰਨ ਸਾਲਾਂ ਦੇ ਸਮੇਂ ਦੌਰਾਨ ਟਰੱਕ ਯੂਨੀਅਨ ਦੇ ਪ੍ਰਧਾਨ ਰਮਨਦੀਪ ਸਿੰਘ ‘ਜਿੰਮੀ’ ਅਤੇ ਯੂਨੀਅਨ ਦੇ ਕੈਸ਼ੀਅਰ ਬਲਵਿੰਦਰ ਸਿੰਘ ‘ਲਵਲੀ’ ਵੱਲੋਂ ਟਰੱਕ ਉਪਰੇਟਰਾਂ ਨਾਲ ਵੱਡੇ ਪੱਧਰ ਤੇ ਠੱਗੀ ਮਾਰੀ ਗਈ ਹੈ. ਉਨ੍ਹਾਂ ਬਹੁਤ ਸਾਰੇ ਟਰੱਕ ਉਪਰੇਟਰਾਂ ਦੇ ਹਲਫੀਆ ਬਿਆਨਾਂ ਦੀਆਂ ਕਾਪੀਆਂ ਅਤੇ ਮੁੱਖ ਮੰਤਰੀ, ਡੀ.ਜੀ.ਪੀ ਪੰਜਾਬ, ਏ.ਡੀ.ਜੀ.ਪੀ. ਵਿਜੀਲੈਂਸ, ਕਮਿਸ਼ਨਰ, ਡਿਪਟੀ ਕਮਿਸ਼ਨਰ ਅਤੇ ਐਸ.ਐਸ.ਪੀ. ਨੂੰ ਵੀ ਦਿੱਤੀਆਂ ਦਰਖਾਸਤਾਂ ਦੀਆਂ ਫੋਟੋ ਕਾਪੀਆਂ ਦਿੰਦਿਆਂ ਟਰੱਕ ਉਪਰੇਟਰ ਬਲਵਿੰਦਰ ਸਿੰਘ ਉਰਫ ਬਿੱਲੂ ਭਲਵਾਨ ਨੇ ਅਦਾਰਾ BB1INDIA ਨੂੰ ਦੱਸਿਆ ਕਿ ਸਰਕਾਰ ਨਾਲ ਟਰੱਕ ਯੂਨੀਅਨ ਫਰੀਦਕੋਟ ਦੇ ਹੋਏ ਟੈਂਡਰਾਂ ਅਨੁਸਾਰ ਗਰੀਬ ਟਰੱਕ ਉਪਰੇਟਰਾਂ ਨਾਲ ਜਿਨਸਾਂ ਦੀ ਢੋਆ-ਢੁਆਈ ਦੇ ਤਹਿ ਹੋਏ ਕਿਰਾਏ ਦੇ ਪੈਸੇ ਇਨ੍ਹਾਂ ਉਕਤ ਵਿਅਕਤੀਆਂ ਨੇ ਖਾ ਲਏ ਹਨ ਅਤੇ ਹੁਣ ਸਾਨੂੰ ਇਸ ਬਾਰੇ ਕੋਈ ਪੱਲਾ ਨਹੀਂ ਫੜ੍ਹਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ.

ਉਨ੍ਹਾਂ ਅੱਗੇ ਦੱਸਦਿਆਂ ਕਿਹਾ ਕਿ ਟਰੱਕ ਯੂਨੀਅਨ ਦੇ ਪ੍ਰਧਾਨ ਰਮਨਦੀਪ ਸਿੰਘ ‘ਜਿੰਮੀ’ ਫਰੀਦਕੋਟ ਦੇ ਉੱਘੇ ਅਕਾਲੀ ਆਗੂ ਪ੍ਰੀਵਾਰ ਨਾਲ ਸੰਬੰਧਿਤ ਹੋਣ ਕਰਕੇ ਉਕਤ ਵਿਅਕਤੀਆਂ ਦੀ ਪਹਿਲਾਂ ਅਕਾਲੀ ਦਲ ਵਿੱਚ ਉੱਤੇ ਤੱਕ ਪਹੁੰਚ ਸੀ ਜਿਸ ਕਰਕੇ ਸਾਡੀ ਕੋਈ ਸੁਣਵਾਈ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕੀ ਅਤੇ ਹੁਣ ਕਾਂਗਰਸ ਦੇ ਫਰੀਦਕੋਟ ਤੋਂ ਵਿਧਾਇਕ ਕਿੱਕੀ ਢਿੱਲੋਂ ਨਾਲ ਬਲਵਿੰਦਰ ਸਿੰਘ ਉਰਫ ਲਵਲੀ ਅਤੇ ਦਵਿੰਦਰ ‘ਟਿੰਟੂ’ ਦੇ ਗੂੜ੍ਹੇ ਸੰਬੰਧ ਹਨ ਅਤੇ ਇਹ ਵਿਧਾਇਕ ਕਿੱਕੀ ਢਿੱਲੋਂ ਦੇ ਖਾਸਮਖਾਸ ਹੋਣ ਕਰਕੇ ਇਨ੍ਹਾਂ ਦੀ ਸ਼ਰੇਆਮ ਮੱਦਦ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ ਜਿਸ ਕਰਕੇ ਐਨੀਆਂ ਦਰਖਾਸਤਾਂ ਭੇਜਣ ਦੇ ਬਾਵਜੂਦ ਕੋਈ ਸੁਣਵਾਈ ਨਹੀਂ ਹੋ ਰਹੀ. ਟਰੱਕ ਉਪਰੇਟਰ ਬਲਵਿੰਦਰ ਸਿੰਘ ਉਰਫ ਬਿੱਲੂ ਭਲਵਾਨ ਨੇ ਅਦਾਰਾ BB1INDIA ਨਾਲ ਗੱਲ ਕਰਦਿਆਂ ਦੱਸਿਆ ਕਿ ਅਸੀਂ ਸਾਰੇ ਟਰੱਕ ਉਪਰੇਟਰ ਉਕਤ ਵਿਧਾਇਕ ਕੋਲ ਵੀ ਇਨਸਾਫ਼ ਲਈ ਗਏ ਸੀ ਪਰ ਉਸਨੇ ਟਾਲ-ਮਟੋਲ ਕਰਦਿਆਂ ਕੋਈ ਪੱਲਾ ਨਹੀਂ ਫੜ੍ਹਾਇਆ ਇਸ ਲਈ ਅਸੀਂ ਸਰਕਾਰ ਤੋਂ ਮੰਗ ਕਰਦੇ ਹਾਂ ਕਿ ਉਕਤ ਵਿਅਕਤੀਆਂ ਵਿਰੁੱਧ ਇਨਕੁਆਰੀ ਕਾਰਵਾਈ ਜਾਵੇ ਅਤੇ ਗਰੀਬ ਟਰੱਕ ਉਪਰੇਟਰਾਂ ਨੂੰ ਉਨ੍ਹਾਂ ਦਾ ਬਣਦਾ ਹਿਸਾਬ-ਕਿਤਾਬ ਕਲੀਅਰ ਕਰਕੇ ਇਨਸਾਫ਼ ਦਿਵਾਇਆ ਜਾਵੇ.

9526 COMMENTS

 1. jordan retro

  I must show my thanks to you just for rescuing me from this dilemma. After scouting through the world wide web and getting tips which were not productive, I figured my life was done. Being alive without the presence of solutions to the difficulties you…

 2. air jordan shoes

  I wish to show my thanks to you just for rescuing me from this particular condition. As a result of surfing around throughout the the web and seeing basics which are not pleasant, I assumed my life was over. Living without the presence of answers to th…

 3. off white clothing

  I would like to express some appreciation to this writer for bailing me out of such a incident. Right after surfing around through the world wide web and obtaining ways which were not helpful, I was thinking my entire life was done. Living without the…

 4. yeezy boost

  I simply wanted to write a brief note in order to appreciate you for all the remarkable pointers you are posting at this website. My time consuming internet research has at the end of the day been honored with useful strategies to go over with my neigh…

 5. golden goose outlet

  Thank you for your whole efforts on this blog. My mom really loves carrying out investigations and it is easy to see why. Most people hear all concerning the compelling form you provide effective strategies on your website and as well as invigorate con…

 6. yeezy shoes

  I needed to create you one little bit of observation to help thank you so much the moment again for your personal incredible strategies you have shared above. This has been simply unbelievably generous of people like you to give without restraint what…

 7. hermes belt

  That is the proper weblog for anyone who desires to find out about this topic. You realize so much its nearly arduous to argue with you (not that I actually would need匟aHa). You undoubtedly put a new spin on a subject thats been written about for years…

 8. air max 97

  You made some respectable factors there. I appeared on the internet for the problem and found most individuals will go along with with your website.

 9. golden goose sneakers

  Aw, this was a very nice post. In thought I would like to put in writing like this additionally ?taking time and actual effort to make a very good article?but what can I say?I procrastinate alot and under no circumstances appear to get something done.

 10. hermes belt

  Good post. I study something tougher on completely different blogs everyday. It should at all times be stimulating to learn content material from other writers and apply a bit of one thing from their store. I抎 desire to make use of some with the conten…

 11. supreme clothing

  I抦 impressed, I must say. Actually rarely do I encounter a blog that抯 both educative and entertaining, and let me inform you, you might have hit the nail on the head. Your idea is excellent; the problem is something that not sufficient individuals are…

 12. golden goose sneakers

  After I originally commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now every time a comment is added I get four emails with the identical comment. Is there any approach you can take away me from that service? Thanks!

 13. chrome hearts

  After research a number of of the weblog posts in your website now, and I truly like your approach of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site listing and shall be checking again soon. Pls check out my web site as well and let me know what you…

 14. kyrie 5

  I am often to blogging and i really recognize your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your website and preserve checking for new information.

 15. petite plenty bukse black metal

  mishka 2.0 death adder chain t shirt gold or turquoise long clothingmarc by marc jacobs preppy leather camera bagher newest collaboration with saint laurent paris on the other hand is prettymarc jacobs softy small flap leather bag shoulder cross body s…

 16. nike vapormax

  There are certainly a variety of particulars like that to take into consideration. That may be a great point to convey up. I offer the thoughts above as common inspiration however clearly there are questions like the one you convey up the place an impo…

 17. 100% real jordans for cheap

  An fascinating discussion is value comment. I believe that you need to write extra on this subject, it might not be a taboo topic but usually individuals are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 18. adidas tubular shadow

  I discovered your weblog site on google and examine a number of of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just further up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking ahead to studying extra from you in a while!?

 19. yeezy boost 350

  An impressive share, I simply given this onto a colleague who was doing a little evaluation on this. And he in fact purchased me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the ti…

 20. nike shoes

  Good post. I study one thing tougher on different blogs everyday. It should at all times be stimulating to read content from different writers and follow a bit of one thing from their store. I抎 want to make use of some with the content on my blog wheth…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here