Home Punjab VIDEO ! ਸਿੱਖਿਆ ਵਿਭਾਗ ਦੇ ਦਫਤਰ ‘ਚ ਕ੍ਰਮਚਾਰੀਆਂ ਦੀ ਕਾਲੀ ਕਰਤੂਤ,

VIDEO ! ਸਿੱਖਿਆ ਵਿਭਾਗ ਦੇ ਦਫਤਰ ‘ਚ ਕ੍ਰਮਚਾਰੀਆਂ ਦੀ ਕਾਲੀ ਕਰਤੂਤ,

ਦਫਤਰ ਸਮੇਂ ਤੋਂ ਬਾਦ ਆਂਡਾ,ਮੀਟ,ਸਰਾਬ ਤੇ ਖਾਰੇ ਦੀਆ ਬੋਤਲਾਂ ਸਮੇਤ ਹੋਰ ਸਾਮਾਨ ਕੈਮਰੇ ਵਿੱਚ ਕੈਦ

4383
SHARE
ਫਰੀਦਕੋਟ ਤੋਂ ਡਿੰਪੀ ਸੰਧੂ ਦੀ ਰਿਪੋਰਟ

ਕੱਲ੍ਹ ਦੇਰ ਸ਼ਾਮ ਫਰੀਦਕੋਟ ਵਿੱਚ ਸਾਡੇ ਪੱਤਰਕਾਰ ਡਿੰਪੀ ਸੰਧੂ ਨੂੰ ਸਿੱਖਿਆ ਵਿਭਾਗ ਦੇ ਦਫਤਰ ਵਿੱਚ ਕੁਝ ਵਿਅਕਤੀਆਂ ਵੱਲੋਂ ਅਨੈਤਿਕ ਗੱਲਾਂ ਦੀ ਗੁਪਤ ਸੂਚਨਾ ਮਿਲੀ ਸੀ ਜਿਸ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਸਾਡੇ ਪੱਤਰਕਾਰਾਂ ਦੀ ਟੀਮ ਵੱਲੋਂ ਜਦੋਂ ਫਰੀਦਕੋਟ ਦੇ ਬਾਸੀ ਚੌਂਕ ਨੇੜੇ ਸਿਖਿਆ ਦਫਤਰ ਵਿੱਚ ਜਾ ਕੇ ਵੇਖਣ ਤੋਂ ਬਾਦ ਜੋ ਕੈਮਰੇ ਦੀ ਅੱਖ ਨੇ ਕੈਦ ਕੀਤਾ ਉਸਨੂੰ ਵੇਖ ਕੇ ਤੁਸੀ ਖੁੱਦ ਹੈਰਾਨ ਹੋ ਜਾਵੋਗੇ ਅਤੇ ਅਸੀਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਪੂਰੀ ਸਚਾਈ ਨਹੀਂ ਵਿਖਾ ਸਕਦੇ. ਅਸੀਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਜੋ ਵਿਖਾ ਰਹੇ ਹਾਂ ਉਸ ਨਾਲ ਇਨਸਾਨੀਅਤ ਇਕ ਵਾਰ ਫਿਰ ਸ਼ਰਮਸਾਰ ਹੋ ਕੇ ਰਹਿ ਗਈ। ਮਾਮਲਾ ਤੁਹਾਨੂੰ ਦੱਸ ਦਈਏ ਸਰਬਜੀਤ ਸਿੰਘ ਨਾਮ ਦਾ ਵਿਅਕਤੀ ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਵੇਖ ਰਹੇ ਹੋ ਅਪਣੇ ਦੋ ਹੋਰ ਸਾਥੀਆਂ ਨਾਲ ਮਿਲ ਕੇ ਦਫਤਰ ਸਮੇਂ ਤੋਂ ਬਾਦ ਜਿਸਨੇ ਦਫਤਰ ਵਿੱਚ ਹੀ ਰੰਗਰਲੀਆਂ ਮਨਾਉਣ ਲਈ ਬੈਡ ਲਗਾਇਆ ਹੋਇਆ ਸੀ ਅਤੇ ਇਸ ਤੋਂ ਇਲਾਵਾ ਸਰਬਜੀਤ ਸਿੰਘ ਨੇ ਆਂਡਾ,ਮੀਟ,ਖਾਰਾ ਅਤੇ ਸਰਾਬ ਦੀਆ ਬੋਤਲਾਂ ਅਤੇ ਹੋਰ ਖਾਣ ਪੀਣ ਵਾਲਾ ਮੇਜ਼ਾਂ ਤੇ ਖਿਲਰਿਆ ਸਾਮਾਨ ਕਿਸ ਕਦਰ ਦਫਤਰ ਨੂੰ ਹੈਵਾਨੀਅਤ ਦਾ ਅੱਡਾ ਬਨਾਇਆ ਹੋਇਆ ਹੈ। ਇਥੇ ਹੀ ਬੱਸ ਨਹੀਂ ਇਸ ਦੋਸ਼ੀ ਵੱਲੋਂ ਅਕਸਰ ਅਪਣੇ ਮੋਬਾਇਲ ਤੇ ਅਸ਼ਲੀਲ ਮੂਵੀਜ਼ ਨੂੰ ਡਾਉਨਲੌਡ ਕਰਕੇ ਆਪਣੇ ਅਧਿਕਾਰੀਆਂ ਨੂੰ ਵੀ ਭੇਜਣ ਦਾ ਆਦੀ ਹੈ।
ਇਸ ਸਬੰਧ ਵਿੱਚ ਜਦੋਂ ਕਥਿਤ ਦੋਸ਼ੀ ਸਰਬਜੀਤ ਸਿੰਘ ਨਾਲ ਗੱਲਬਾਤ ਕੀਤੀ ਗਈ ਤਾਂ ਉਕਤ ਕਥਿਤ ਦੋਸ਼ੀ ਨੇ ਦਫਤਰ ਸਮੇਂ ਤੋਂ ਬਾਦ ਕੀਤੀਆਂ ਜਾਣ ਵਾਲੀਆਂ ਸਾਰੀਆਂ ਹਰਕਤਾਂ ਬਾਰੇ ਪਹਿਲਾਂ ਸਭ ਕੁਝ ਸਵੀਕਾਰ ਕਰ ਲਿਆ ਅਤੇ ਉਸਨੇ ਦੱਸਿਆ ਕਿ ਉਸ ਨਾਲ ਦੋ ਹੋਰ ਵਿਅਕਤੀ ਸਨ ਅਤੇ ਜਿਸ ਔਰਤ ਨੂੰ ਉਹ ਲੈ ਕੇ ਆਏ ਸਨ ਉਹ ਨਹੀਂ ਜਾਣਦਾ ਅਤੇ ਬਾਦ ਵਿੱਚ ਦੋਸ਼ੀ ਸਰਬਜੀਤ ਸਿੰਘ ਵੱਲੋਂ ਸਾਡੇ ਪੱਤਰਕਾਰ ਨੂੰ ਪਹਿਲਾਂ ਲਾਲਚ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਅਤੇ ਗੱਲ ਨਾਂ ਬਣਨ ਤੇ ਧਮਕੀਆਂ ਦੇਣੀਆਂ ਅਤੇ ਦਿਵਾਉਣੀਆ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰ ਦਿੱਤੀਆਂ ਗਈਆਂ।
ਇਸ ਸਾਰੇ ਮਾਮਲੇ ਬਾਰੇ ਜਦੋਂ ਜ਼ਿਲ੍ਹੇ ਦੇ ਡਿਪਟੀ ਕਮਿਸ਼ਨਰ ਰਾਜ਼ੀਵ ਪ੍ਰਾਸ਼ਰ ਨਾਲ ਗੱਲਬਾਤ ਕੀਤੀ ਗਈ ਤਾਂ ਉਹਨਾਂ ਕਿਹਾ ਕਿ ਇਸ ਸਾਰੇ ਮਾਮਲੇ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰਵਾਈ ਜਾਵੇਗੀ ਅਤੇ ਜੇਕਰ ਦੋਸ਼ੀ ਦੇ ਖਿਲਾਫ ਤੱਥ ਸਾਹਮਣੇ ਆਉਂਦੇ ਹਨ ਤਾਂ ਉਸ ਵਿਰੁਧ ਸਖਤ ਕਾਰਵਾਈ ਕੀਤੀ ਜਾਵੇਗੀ।ਉਸਨੂੰ ਬਿਲਕੁੱਲ ਬਖਸ਼ਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾਵੇਗਾ।
ਸੋ ਲੌੜ ਹੈ ਅਜਿਹੀਆਂ ਗੈਰ ਕਾਨੂੰਨੀ ਹਰਕਤਾਂ ਕਰਨ ਵਾਲੇ ਸਰਕਾਰੀ ਮੁਲਾਜ਼ਮਾਂ ਦੇ ਵਿਰੁੱਧ ਸਖਤ ਕਾਰਵਾਈ ਕਰਨ ਦੀ ਤਾਂ ਜੋ ਆਉਣ ਵਾਲੇ ਸਮੇਂ ਵਿੱਚ ਇਨਸਾਨੀਅਤ ਨੂੰ ਸ਼ਰਮਸਾਰ ਕਰਨ ਵਾਲੇ ਅਜਿਹੇ ਇਨਸਾਨਾਂ ਤੋਂ ਸਾਮਾਜ ਅਤੇ ਨਾਲ ਕੰਮ੍ਹ ਕਰਦੇ ਅਧਿਕਾਰੀਆਂ ਨੂੰ ਬਚਾਇਆ ਜਾ ਸਕੇ ਤਾਂ ਜੋ ਇਸ ਦਫਤਰ ਵਰਗੀਆਂ ਪੀੜਾ ਕਿਸੇ ਹੋਰਨ ਨੂੰ ਨਾ ਝਲਣੀਆਂ ਪੈਣ।

19 COMMENTS

 1. I am just writing to let you know what a nice experience my wife’s daughter developed studying your site. She picked up a good number of pieces, which include what it is like to have a marvelous coaching mindset to have others without hassle grasp some multifaceted matters. You undoubtedly exceeded visitors’ desires. Many thanks for producing these warm and helpful, trusted, educational and also fun tips on that topic to Sandra.

 2. Thanks a lot for giving everyone an extremely splendid possiblity to read in detail from here. It really is very nice and as well , packed with amusement for me and my office acquaintances to visit your blog at least thrice in 7 days to study the new issues you will have. And definitely, I’m just actually satisfied with the remarkable hints you serve. Selected 4 points on this page are completely the most beneficial we have all ever had.

 3. I not to mention my guys were studying the best guidelines from your web page and then then got a horrible feeling I never thanked you for those strategies. The young boys were for this reason thrilled to learn them and have in effect unquestionably been taking advantage of those things. Appreciate your actually being considerably considerate and also for considering certain decent ideas millions of individuals are really needing to discover. My very own honest apologies for not expressing gratitude to earlier.

 4. I needed to write you the tiny word to say thank you again for the lovely guidelines you have featured at this time. It has been so shockingly open-handed with people like you to provide without restraint what exactly a number of us would have marketed for an ebook to earn some profit for themselves, and in particular seeing that you could have done it if you considered necessary. The solutions in addition served as a great way to be aware that other individuals have the same dreams just as my very own to see very much more in respect of this problem. I am sure there are several more pleasant sessions in the future for many who looked over your site.

 5. I as well as my pals were actually examining the nice hints from your site and immediately got a horrible suspicion I never expressed respect to the blog owner for those techniques. These women came for that reason stimulated to read through all of them and have really been tapping into these things. Thank you for actually being really helpful and then for settling on these kinds of awesome topics millions of individuals are really needing to discover. Our sincere apologies for not expressing appreciation to sooner.

 6. I intended to put you this little remark to finally say thanks yet again for these wonderful concepts you have documented on this site. This has been certainly incredibly generous with people like you to supply extensively exactly what a few individuals would have distributed as an ebook to end up making some profit for themselves, especially now that you might well have done it in the event you decided. The guidelines also acted as a fantastic way to realize that someone else have the identical dream like my own to know a whole lot more when it comes to this problem. I am sure there are numerous more pleasurable times up front for many who looked over your website.

 7. I and also my friends were found to be checking the nice tricks on the website while unexpectedly I had a terrible suspicion I had not thanked the blog owner for those strategies. All the ladies were so happy to read through them and now have absolutely been taking pleasure in those things. Thanks for turning out to be very accommodating as well as for going for this kind of exceptional useful guides millions of individuals are really desirous to know about. My personal honest apologies for not expressing appreciation to you earlier.

 8. I wanted to construct a word so as to thank you for all the splendid tips you are placing on this website. My prolonged internet research has at the end been recognized with reliable content to exchange with my friends and classmates. I ‘d declare that most of us visitors are undoubtedly blessed to exist in a fantastic website with many wonderful people with helpful basics. I feel quite fortunate to have come across your entire website page and look forward to plenty of more awesome times reading here. Thanks a lot again for all the details.

 9. I not to mention my pals ended up going through the nice solutions from your web blog then quickly came up with a terrible suspicion I had not expressed respect to the web site owner for those tips. The men ended up for this reason thrilled to learn them and now have extremely been taking pleasure in those things. Appreciate your truly being really thoughtful and for picking this kind of superb things millions of individuals are really eager to know about. Our sincere apologies for not expressing appreciation to you sooner.

 10. I spent four years trying EVERYTHING in Online Dating, and through a huge amount of trial and error, I produced a system that I will share for you. This book will take you, step by step, through everything you need to know to double, triple or even quadruple the number of women you meet online.

 11. My spouse and i got relieved Louis managed to round up his studies with the precious recommendations he discovered from your very own web pages. It’s not at all simplistic just to always be freely giving procedures which often most people have been making money from. And we know we’ve got the website owner to be grateful to because of that. The specific explanations you made, the straightforward website navigation, the relationships you aid to instill – it’s got most extraordinary, and it’s making our son in addition to our family do think that subject matter is cool, which is certainly especially mandatory. Thanks for all!

 12. Thank you so much for giving everyone a very remarkable possiblity to read in detail from this site. It is often very ideal and also jam-packed with a lot of fun for me and my office friends to search the blog at the least three times per week to see the new guides you will have. And of course, I’m also certainly pleased with the powerful thoughts you give. Some two points in this posting are unequivocally the best I’ve had.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here