Home Punjab ਫਰੀਦਕੋਟ ਦੇ ਕਾਂਗਰਸੀ ਵਿਧਾਇਕ ਵਿਰੁੱਧ ਟਕਸਾਲੀ ਕਾਂਗਰਸੀਆਂ ਵੱਲੋਂ ਬਗਾਵਤ,

ਫਰੀਦਕੋਟ ਦੇ ਕਾਂਗਰਸੀ ਵਿਧਾਇਕ ਵਿਰੁੱਧ ਟਕਸਾਲੀ ਕਾਂਗਰਸੀਆਂ ਵੱਲੋਂ ਬਗਾਵਤ,

6251
SHARE
**ਉਕਤ ਵਿਧਾਇਕ ਦੇ ਅਕਾਲੀ ਦਲ ਚ’ ਹੁੰਦਿਆਂ ਉਸਦੀ ਧੱਕੇਸ਼ਾਹੀ  ਦਾ ਸ਼ਿਕਾਰ ਬਣੇ ਟਕਸਾਲੀ ਕਾਂਗਰਸੀਆਂ ਨੇ ਭਾਈ ਰਾਹੁਲ ਸਾਹਮਣੇ ਆਪਣੇ ਦੁੱਖੜੇ ਫੋਲ੍ਹੇ 
*ਪੁਰਾਣੇ ਕਾਂਗਰਸੀਆਂ ਨੂੰ ਵਿਧਾਇਕ ਵੱਲੋਂ ਗੁੱਠੇ ਲਾਉਣ ਦੇ ਲਾਏ ਇਲ੍ਜ਼ਾਮ

ਫਰੀਦਕੋਟ ਤੋਂ BB1INDIA ਬਿਉਰੋ ਰਿਪੋਰਟ-

ਫਰੀਦਕੋਟ- ਕੈਪਟਨ ਅਮਰਿੰਦਰ ਸਿੰਘ ਦੇ ਵਿਸ਼ਵਾਸ਼ ਪਾਤਰਾਂ ਚੋਂ ਇੱਕ ਅਤੇ ਲੰਘੀਆਂ ਵਿਧਾਨ ਸਭਾ ਚੋਣਾਂ ਚ’ ਕੋਟਕਪੂਰਾ ਤੋਂ ਕਾਂਗਰਸ ਪਾਰਟੀ ਦੇ ਉਮੀਦਵਾਰ ਵਜੋਂ ਚੋਣ ਲੜ੍ਹ ਚੁੱਕੇ ਭਾਈ ਕੁੱਕੂ ਜੀ ਦੇ ਬੇਟੇ ਭਾਈ ਰਾਹੁਲ ਸਿੰਘ ਸਿੱਧੂ ਪੰਜਾਬ ਪਬਲਿਕ ਸਰਵਿਸ ਕਮਿਸ਼ਨ ਦੇ ਮੈਂਬਰ ਬਣਨ ਤੋਂ ਬਾਅਦ ਪਹਿਲੀ ਵਾਰ ਫਰੀਦਕੋਟ ਆਏ. ਫਰੀਦਕੋਟ ਪੁੱਜਣ ਤੇ ਉਨ੍ਹਾਂ ਦਾ ਸੀਨੀਅਰ ਕਾਂਗਰਸੀ ਆਗੂ ਸੁਰਜੀਤ ਸਿੰਘ ਢਿੱਲੋਂ ਦੇ ਗ੍ਰਹਿ ਫਰੀਦਕੋਟ ਵਿਖੇ ਇਕੱਠੀ ਹੋਈ ਸੀਨੀਅਰ ਟਕਸਾਲੀ ਕਾਂਗਰਸੀ ਲੀਡਰਸ਼ਿਪ ਵੱਲੋਂ ਉਨ੍ਹਾਂ ਦਾ ਸ਼ਾਨਦਾਰ ਸੁਆਗਤ ਕੀਤਾ ਗਿਆ.

ਇਸ ਮਿਲਣੀ ਸਮੇਂ ਉਦੋਂ ਦਿਲਚਸਪ ਸਥਿਤੀ ਪੈਦਾ ਹੋ ਗਈ ਜਦੋਂ ਕਾਂਗਰਸ ਦੇ ਪੁਰਾਣੇ ਟਕਸਾਲੀ ਪ੍ਰੀਵਾਰਾਂ ਦੇ ਵਰਕਰਾਂ ਅਤੇ ਆਗੂਆਂ ਦਾ ਸਥਾਨਕ ਵਿਧਾਇਕ ਕਿੱਕੀ ਢਿੱਲੋਂ ਵਿਰੁੱਧ ਗੁੱਸਾ ਵਿਸਫੋਟ ਬਣ ਫਟਿਆ. ਇਹ ਪਹਿਲੀ ਵਾਰ ਨਹੀਂ ਜਦੋਂ ਕਾਂਗਰਸੀ ਵਰਕਰਾਂ ਵੱਲੋਂ ਆਪਣੀ ਸਰਕਾਰ ਚ’ ਪ੍ਰਸ਼ਾਸ਼ਨ ਵੱਲੋਂ ਉਨ੍ਹਾਂ ਨੂੰ ਅਣਗੌਲੇ ਜਾਣ ਦਾ ਰੋਸ ਪ੍ਰਗਟਾਇਆ ਗਿਆ ਹੋਵੇ ਅਤੇ ਬਾਬਾ ਫਰੀਦ ਮੇਲੇ ਮੌਕੇ ਵੀ ਉਨ੍ਹਾਂ ਕੈਬਨਿਟ ਮੰਤਰੀ ਸ਼੍ਰੀ ਨਵਜੋਤ ਸਿੱਧੂ ਨੂੰ ਵੀ ਬੇਨਤੀ ਕੀਤੀ ਗਈ ਸੀ ਕਿ ਅਸੀਂ ਤਾਂ ਕਿੱਕੀ ਨੂੰ ਮਹਾਰਾਜਾ ਕੈਪਟਨ ਅਮਰਿੰਦਰ ਸਿੰਘ ਜੀ ਦੇ ਹੁਕਮਾਂ ਤੇ ਵੋਟਾਂ ਪਾਕੇ ਵਿਧਾਇਕ ਬਣਾ ਦਿੱਤਾ ਪਰ ਪ੍ਰਸ਼ਾਸ਼ਨ ਵੱਲੋਂ ਸਾਡੇ ਕੰਮ ਕਰਨੇ ਤਾਂ ਦੂਰ ਸਗੋਂ ਸਾਨੂੰ ਅਣਗੌਲਿਆ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ ਅਤੇ ਕੈਪਟਨ ਸਾਹਬ ਤੱਕ ਸਾਡਾ ਦਰਦ ਪਹੁੰਚਾਓ ਕਿਓਂਕਿ ਵਰਕਰ ਨਿਰਾਸ਼ ਹੋ ਚੁੱਕੇ ਹਨ.

ਪਰ ਇਸ ਵਾਰ ਦੀ ਖਾਸੀਅਤ ਇਹ ਸੀ ਕਿ ਪੁਰਾਣੇ ਟਕਸਾਲੀ ਅਤੇ ਕੈਪਟਨ ਦੇ ਸਿਪਾਹੀ ਕਾਂਗਰਸੀ ਇੱਕ ਜਗ੍ਹਾ ਇਕੱਠੇ ਹੋਏ ਅਤੇ ਅੱਜ ਆਪਣੇ ਤੇ ਹੋਏ ਜੁਲਮਾਂ ਅਤੇ ਧੱਕੇਸ਼ਾਹੀਆਂ ਬਾਰੇ ਖੁੱਲ੍ਹ ਕੇ ਦੱਸਿਆ. ਇਸ ਸਮੇਂ ਉਨ੍ਹਾਂ ਭਾਈ ਰਾਹੁਲ ਨੂੰ ਬੇਨਤੀ ਕੀਤੀ ਗਈ ਕਿ ਅਕਾਲੀ ਸਰਕਾਰ ਸਮੇਂ ਅਸੀਂ ਬਹੁਤ ਜੁਲਮ ਆਪਣੇ ਪਿੰਡਿਆਂ ਤੇ ਹੰਢਾਏ ਹਨ ਹੁਣ ਸਾਡੀ ਗੱਲ ਮਹਾਰਾਜਾ ਸਾਹਿਬ ਤੱਕ ਪਹੁੰਚਾਓ ਤਾਂਕਿ ਵਰਕਰਾਂ ਦੀ ਮਾਯੂਸੀ ਖਤਮ ਹੋ ਸਕੇ ਕਿਓਂਕਿ ਸਾਨੂੰ ਅੱਜ ਵੀ ਇਸ ਤਰ੍ਹਾਂ ਲੱਗਦਾ ਹੈ ਜਿਵੇਂ ਫਰੀਦਕੋਟ ਚ’ ਕਾਂਗਰਸ ਪਾਰਟੀ ਦਾ ਨਹੀਂ ਸਗੋਂ ਅਕਾਲੀਆਂ ਦਾ ਹੀ ਰਾਜ ਹੋਵੇ ਕਿਓਂਕਿ ਅਕਾਲੀਆਂ ਦੇ ਕੰਮ ਪਹਿਲ ਦੇ ਅਧਾਰ ਤੇ ਹੋ ਰਹੇ ਹਨ ਅਤੇ ਸੁਤੰਤਰਤਾ ਸੰਗ੍ਰਾਮੀਂ ਪੁਰਾਣੇ ਕਾਂਗਰਸੀ ਪ੍ਰੀਵਾਰਾਂ ਦੀ ਕੋਈ ਪੁੱਛ-ਗਿੱਛ ਨਹੀਂ ਹੋ ਰਹੀ ਅਤੇ ਉਹ ਨਿਰਾਸ਼ ਹਨ ਇਸ ਕਰਕੇ ਮਹਾਰਾਜਾ ਸਾਹਿਬ ਨੂੰ ਬੇਨਤੀ ਕਰੋ ਕਿ ਉਹ ਸਾਡੀ ਬਾਂਹ ਫੜ੍ਹਨ.

32 COMMENTS

 1. salomon speedcross

  Calling the summit an milestone for bilateral strategic partnership, ASEAN leaders said that it is in the interests of both sides to safeguard multilateralism and free trade as well as that ASEAN is ready to align its development strategies with the Be…

 2. ugg boots

  The two countries should work together to promote free trade as well as facilitate investment, continue to enhance communication on major global issues, help push reform of the World Trade Organization, fight climate change, safeguard global governance…

 3. I want to show thanks to you just for bailing me out of this particular trouble. Because of browsing through the online world and meeting basics which are not productive, I thought my entire life was done. Being alive devoid of the strategies to the issues you have fixed all through this review is a crucial case, and ones which may have in a negative way affected my entire career if I had not noticed your web site. Your own personal skills and kindness in playing with everything was vital. I don’t know what I would’ve done if I hadn’t encountered such a solution like this. I am able to at this point relish my future. Thank you so much for the specialized and effective help. I won’t think twice to suggest your web page to anyone who requires support about this subject.

 4. I simply wanted to appreciate you once again. I do not know the things that I would’ve carried out without the actual creative ideas discussed by you concerning such a subject. It was actually a real frightful scenario for me, but observing this expert fashion you dealt with that made me to weep for happiness. Extremely grateful for this support and as well , trust you recognize what a powerful job you’re providing teaching some other people by way of a site. Most probably you haven’t come across any of us.

 5. Thank you for your whole efforts on this blog. Ellie take interest in making time for research and it is simple to grasp why. We learn all about the dynamic way you present very useful strategies through your web blog and in addition strongly encourage response from other ones on the point so our favorite daughter is now learning so much. Take pleasure in the remaining portion of the year. You’re carrying out a terrific job.

 6. I intended to put you that little bit of observation so as to thank you again for your nice techniques you have contributed on this website. It was so pretty open-handed of people like you to deliver without restraint what a number of us might have sold for an e-book to generate some bucks for their own end, specifically considering the fact that you might well have tried it if you decided. The points also acted to become good way to realize that other people online have similar zeal much like my own to know whole lot more with regard to this condition. I know there are thousands of more pleasant moments in the future for individuals who discover your site.

 7. I enjoy you because of your entire work on this web site. My mom take interest in making time for research and it is easy to understand why. Most of us learn all of the lively method you give reliable tips through your website and encourage contribution from other individuals about this topic plus our favorite daughter is undoubtedly understanding a lot of things. Enjoy the rest of the new year. You are always carrying out a dazzling job.

 8. I precisely needed to thank you so much once again. I’m not certain what I would have created in the absence of the entire tips documented by you directly on such a industry. Entirely was a real difficult concern in my position, nevertheless finding out a new well-written style you treated that forced me to weep over delight. Now i am grateful for the information and then wish you find out what a powerful job you are always doing educating many others using your webblog. I am sure you’ve never come across all of us.

 9. Needed to put you the little remark to thank you so much again for your personal unique solutions you’ve shown on this website. This has been simply remarkably generous of people like you to offer freely all a few people could possibly have offered as an ebook to generate some money for their own end, mostly now that you might well have tried it in the event you considered necessary. The pointers in addition acted to become good way to recognize that most people have a similar eagerness really like my very own to understand a little more in respect of this problem. I am sure there are a lot more fun opportunities ahead for people who read through your site.

 10. I together with my buddies have already been analyzing the good secrets found on your web page then unexpectedly got an awful suspicion I never expressed respect to the blog owner for them. These ladies came consequently thrilled to read through them and have really been enjoying those things. I appreciate you for getting indeed kind and then for considering this kind of cool subjects most people are really desperate to be aware of. My very own honest apologies for not expressing appreciation to sooner.

 11. I truly wanted to post a brief word to be able to thank you for some of the unique hints you are sharing on this site. My long internet research has at the end of the day been honored with high-quality points to share with my colleagues. I ‘d admit that most of us website visitors are definitely fortunate to live in a really good place with very many outstanding professionals with helpful guidelines. I feel quite privileged to have discovered the website and look forward to tons of more awesome times reading here. Thanks once again for a lot of things.

 12. Thank you a lot for providing individuals with an extraordinarily terrific opportunity to check tips from this blog. It is often very excellent and as well , jam-packed with amusement for me and my office co-workers to search the blog a minimum of 3 times in 7 days to learn the latest stuff you have got. Of course, I’m actually satisfied with all the breathtaking thoughts served by you. Certain two areas in this article are surely the most beneficial we’ve had.

 13. I have to get across my gratitude for your kindness giving support to visitors who actually need help on this one study. Your very own commitment to passing the message throughout had become quite productive and has frequently helped others like me to realize their ambitions. The interesting guide entails a great deal to me and substantially more to my peers. Thank you; from all of us.

 14. I spent four years trying EVERYTHING in Online Dating, and through a huge amount of trial and error, I produced a system that I will share for you. This book will take you, step by step, through everything you need to know to double, triple or even quadruple the number of women you meet online.

 15. If you would like to increase your familiarity simply keep
  visiting this web site and be updated with the hottest news update
  posted here.

 16. I must express my thanks to the writer just for bailing me out of such a incident. Because of scouting through the the web and finding methods that were not pleasant, I thought my life was done. Living without the approaches to the issues you’ve solved by means of the guide is a critical case, and those that could have badly damaged my career if I had not come across the blog. Your understanding and kindness in touching everything was important. I don’t know what I would’ve done if I hadn’t come across such a stuff like this. I can also now look forward to my future. Thank you very much for your skilled and sensible guide. I won’t think twice to suggest your blog post to anybody who should have guidance on this area.

 17. I simply wished to say thanks once again. I’m not certain the things that I would have tried in the absence of those suggestions shared by you about such question. It previously was a frightening scenario in my position, however , being able to see a expert strategy you handled the issue made me to cry with gladness. Extremely happier for this service and in addition have high hopes you really know what a great job you were getting into instructing the rest through a web site. I know that you have never met any of us.

 18. Thanks for all your valuable work on this site. My daughter loves engaging in internet research and it’s really easy to see why. A lot of people notice all regarding the powerful way you convey both useful and interesting items on the web site and therefore recommend participation from some other people on that issue then my girl is becoming educated so much. Enjoy the rest of the year. You’re the one performing a dazzling job.

 19. I must voice my gratitude for your kind-heartedness in support of folks who need help with your study. Your special dedication to getting the message throughout had become surprisingly productive and has truly permitted individuals like me to reach their endeavors. The helpful facts signifies a whole lot a person like me and much more to my office colleagues. Regards; from everyone of us.

 20. I want to express appreciation to the writer just for bailing me out of this predicament. Right after looking out through the online world and obtaining methods which were not beneficial, I thought my entire life was gone. Being alive devoid of the answers to the problems you’ve solved by means of your good article is a crucial case, and the ones that could have negatively affected my career if I had not come across your blog. Your own ability and kindness in maneuvering a lot of stuff was useful. I’m not sure what I would’ve done if I had not discovered such a subject like this. I am able to now look ahead to my future. Thanks a lot very much for your expert and result oriented guide. I won’t be reluctant to propose your web site to anybody who needs to have assistance on this issue.

 21. I must get across my affection for your generosity supporting folks who need help with in this issue. Your personal dedication to passing the solution across was astonishingly practical and has constantly empowered others like me to reach their endeavors. Your own valuable report entails much a person like me and far more to my office workers. Thanks a lot; from everyone of us.

 22. I have to express my passion for your kindness for people that need assistance with your topic. Your very own dedication to getting the solution across became exceedingly functional and have in most cases made professionals much like me to achieve their targets. Your own invaluable help and advice means so much to me and far more to my mates. Regards; from everyone of us.

 23. I simply had to say thanks yet again. I am not sure what I would’ve gone through without those tactics contributed by you directly on that concern. This was a very frightening issue in my opinion, however , encountering a new well-written style you solved it forced me to jump for joy. I’m happier for this advice and even expect you comprehend what an amazing job you were undertaking teaching some other people through the use of your site. I am sure you’ve never got to know any of us.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here